Specialisté na podlahy | SVĚT PODLAH

Lino jeho výhody a nevýhody

Lino jeho výhody a nevýhody

Od svého první výroby v roce 1860 je linoleum oblíbenou volbou pro podlahy v domácnostech a obchodech. Je široce známý pro svou odolnost a všestrannost a patří mezi cenově nejdostupnější možnosti, pokud jde o podlahové krytiny. Většina lidí si neuvědomuje, že linoleum nabízí řadu výhod nad rámec těchto bodů. Zatímco některé jsou dobře známé výhody, jiné vám možná ani nepřišly na mysl. Linoleum existuje již dlouho a je k tomu dobrý důvod.

 

Ekologický – Linoleum vyniká jako jedna z nejekologičtějších podlah na trhu.


Žádné chemikálie – Linoleum má přirozeně nízký obsah VOC, což je zkratka pro těkavé organické sloučeniny. Bylo zjištěno, že některé VOC způsobují respirační zdravotní problémy u zranitelných skupin obyvatelstva, jako jsou děti, starší lidé a lidé s narušeným imunitním systémem. Po první instalaci linolea můžete zaznamenat mírný zápach, ale je to jen přirozená vůně lněného oleje a časem zmizí.


Voděodolný a další vlastnosti – Linoleum je skutečný přírodní multi-tasker. Je přirozeně antimikrobiální, protipožární, odolný proti skvrnám a antistatický. Je také voděodolný. Zde je klíčové slovo „odolné“. To znamená, že může být stále poškozen, pokud je vystaven nadměrné vlhkosti. Díky skvělé péči a údržbě může vaše podlaha vydržet až 40 let. Linoleum je jedním z nejstarších typů podlah, které se dodnes používají. Odolnost této podlahy z ní v průběhu desetiletí udělala vynikající volbu na mnoha místech s vysokým provozem.

JAKÉ JSOU ZÁPORY?

Údržba – Tradiční linoleum je podlaha náročná na údržbu. Aby vypadalo co nejlépe a zachovalo si odolnost, vyžaduje časté voskování a leštění. Například linoleum ve vstupní hale rušného domu bude vyžadovat více zametání a mokrého vytírání a ztratí svůj lesk rychleji než v ložnici nebo domácí kanceláři. Většina výrobců však nyní nabízí již hotové linoleum, které eliminuje potřebu odizolování a leštění. Povrchovou úpravu lze obnovit lehkým leštěním. Opět je to stále náročnější na údržbu než u jiných podlahových krytin, jako je vinyl.


Změna barvy – Přirozené zabarvení zvané „jantarové“ je běžným problémem u podlah z linolea. Jedná se o zežloutnutí nebo ztmavnutí podlahy způsobené vzlínáním lněného oleje na povrch. Vyhněte se používání chemikálií nebo čisticích prostředků, abyste se pokusili proces zvrátit, protože to jen zhorší. Je důležité si uvědomit, že jantarová barva je přirozenou vlastností linolea a není vadou výrobce, proto se na ni nevztahuje záruka.


Není vodotěsný – Je velmi důležité, abyste pochopili rozdíl mezi podlahou, která je „voděodolná“ a „vodotěsná“. Tato slova nejsou zaměnitelná. Linoleum spadá do kategorie voděodolné. Lze jej vytírat za mokra, ale vyhněte se tomu, aby na něm voda seděla po dlouhou dobu a nevystavujte jej nadměrné vlhkosti z páry. Linoleum je oblíbenou volbou pro kuchyně, koupelny, prádelny a vstupní prostory. Netěsnost spotřebiče nebo vodovodního potrubí však vaše linoleum neopravitelně poškodí.


Nevhodné pro velké domácí mazlíčky – Těžké tlapky a drápy mohou poškrábat podlahu způsobem, který nelze opravit. Neostříhané kočičí drápky mohou vytvořit mnoho malých povrchových škrábanců, díky nimž bude vaše podlaha vypadat opotřebovaně.

Kam dál?